Jak začít s pěstováním pokojových rostlin? Tipy pro začínající zahradníky

Pěstování zelených rostlin doma nebo na zahradě se může zdát jednoduché, ale začínající zahradníci často narážejí na různé problémy. Nezkušení milovníci zeleně často nevědí, jaké podmínky mají rostlinám zajistit, aby mohly dobře růst. Kvůli tomu může dojít k jejich poškození nebo zpomalení růstu. Zjistěte, jak začít s pěstováním pokojových rostlin a užívejte si zeleň ve svém domově.

Přizpůsobte druhy květin dostupnému stanovišti

Jen málo lidí si může dovolit rozmístit květiny podle požadavků jednotlivých druhů. Na slunných parapetech nelze pěstovat rostliny, které mají rády polostín, protože by došlo k popálení listů, což se projevuje hnědými skvrnami. Naopak rostliny, které potřebují hodně slunce, by neměly být umístěny na stinných místech v bytě. Takové stanoviště vede ke zdeformování rostliny, která se začne naklánět směrem ke světlu.

Kupte vhodnou zeminu pro pokojové rostliny

Půda rostlinám umožňuje vytvářet kořenový systém a přijímat živiny potřebné pro tvorbu květů, plodů a semen. Zároveň rostlinu stabilizuje a brání jejímu překlápění. V květináči rostlina nemá možnost vytvářet delší kořeny a získávat minerály z větší hloubky. Proto musí být zemina pro pokojové rostliny přizpůsobena konkrétním druhům. Jako začátečník si dejte pozor především na správnou hmotnost a propustnost zeminy, stejně jako na pH (zejména u druhů, které potřebují kyselou půdu).

Vyberte správnou velikost květináčů

Pokojové rostliny mohou být malé i velké, například palmy dorůstající výšky až 2 metrů. V každém případě by měla být rostlina umístěna v květináči, který odpovídá její velikosti a zároveň poskytuje dostatek prostoru pro růst kořenů. Pokud plánujete pořídit větší množství květináčů v různých velikostech, podívejte se na venkovní květináče výprodej. Najdete tam jak plastové květináče, tak i keramické. Snadno si tak vyberete nejen velikost, ale i barvu a materiál.

Nezapomeňte na odvodnění a podmisky pod květináče

Možná si někteří začátečníci všimli otvorů na dně květináče, kterými odtéká přebytečná voda. Odvodnění zabraňuje zadržování vody v půdě, což chrání rostliny před přelitím a hnilobou kořenů. Pokud zvolený květináč nemá otvor, můžete si jej snadno vytvořit sami vrtačkou nebo ostrým hřebíkem. Nezapomeňte, že květináč s otvorem musí mít podmisku. Jinak by voda mohla vytéct například na níže položené ramecky na obrazky nebo na podlahu a způsobit poškození.

Připravujte hnojivo pro rostliny

Pokojové rostliny mají omezený přístup k živinám, a proto poměrně rychle spotřebují vše, co je v půdě dostupné. Aby nedošlo k jejich poškození, nezapomeňte je pravidelně hnojit. Zvolte hnojivo vhodné pro pokojové nebo kvetoucí rostliny a používejte ho podle doporučeného dávkování od výrobce.

Pochlubte se svou sbírkou

Jestliže už máte za sebou první kroky a vytvořili jste krásnou sbírku pokojových rostlin, určitě se s ní pochlubte. Fotografie vašich oblíbených kousků mohou být zajímavou dekorací interiéru – stačí je vložit do ramecky na obrazky, pověsit na zeď nebo postavit na polici. Je to jednoduchý způsob, jak zdůraznit svou vášeň a dodat domovu ještě více zelené energie.